Dachówki Cementowe

Dachówki cementowe, są zdecydowanie najbliższym sąsiadem dachówek ceramicznych. Maja podobną wagę, kształt, podobnie również przeprowadza się ich montaż. Tylko wprawne oko doświadczonego fachowca jest w stanie z daleka je odróżnić. Co zatem sprawia, że wybierane są dachówki ceramiczne a co przemawia za dachówkami cementowymi? Czym różnią się w tak zdecydowany sposób, że znajdują tak wielu amatorów?

Dachówki cementowe, za swoją główną zaletę mogą przyjąć tylko i wyłącznie niską cenę w stosunku, do jakości swojego wykonania. Są łudząco podobne do naturalnych dachówek ceramicznych. Produkowane w tych samych kształtach oraz kolorach. Jednak ich wytrzymałość sięga tylko 70 lat, co w zestawieniu z dachówkami ceramicznymi jest wynikiem o 30 lat gorszym. A trzeba tu zauważyć, że bardzo często dachówki ceramiczne wytrzymują okres nawet ponad stu lat w całkiem dobrym stanie.

Dachówki cementowe jak sama nazwa wskazuje, wykonywane są z masy cementowej, która po odpowiednim uformowaniu zostaje poddana sezonowaniu. Następnie jest barwiona oraz pokrywana glazurą, podobnie jak dachówki ceramiczne, co daje dachówkom lepszą odporność na wilgoć i zabrudzenia oraz ułatwia odprowadzanie wody, przy czym jednocześnie nadaj im charakterystycznego połysku, który wpływa bezpośrednio na estetykę wykonanego pokrycia dachowego.

Największą jednak zaletą dachówek cementowych jest zdecydowanie ich niewygórowana cena, która zazwyczaj jest około 15 do 30% niższa od dachówek ceramicznych. Ta zaleta w połączeniu ze stosunkowo długim okresem trwałości, oraz zaletami estetycznymi sprawia, że jest to bardzo pożądany typ dachówek, szczególnie przez tych klientów, którzy nie dysponują wystarczającą ilością funduszy na zakup dachówek ceramicznych.