Dachówki Ceramiczne

Dachówki ceramiczne, mimo iż na przestrzeni ostatnich lat opracowano dużo, o wiele tańszych i szybszych technologii wykonywania pokrycia dachowego, w dalszym ciągu cieszą się ogromną popularnością, która jest przede wszystkim wynikiem, niesamowitych walorów estetycznych tradycyjnych dachówek. Co prawda ich układanie nie jest najprostsze ani najszybsze, a dach wykonany z dachówek ceramicznych należy zdecydowanie do najdroższych spośród wszystkich dostępnych rozwiązań, to jednak w dalszym ciągu znajduje się wielu amatorów ceramicznych pokryć dachowych, którzy w dalszym ciągu doceniają to samo piękno, którym zafascynowani byli już ludzie starożytni.

Mimo długiej historii, dopiero w roku 1854 powstała w Berlinie pierwsza maszyna do produkcji dachówek ceramicznych, co było, jak się później okazało pierwszym, poważnym krokiem w rozprzestrzenieniu się dachówek na cały świat. Oczywiście nie bez znaczenia były tu najważniejsze zalety takiego rozwiązania, którymi po dziś dzień są: doskonałe odprowadzenie wody opadowej, długi okres użyteczności, nieskomplikowana konserwacja, ale przede wszystkim szalenie wyjątkowa estetyka. Dachy wykonane z dachówki ceramicznej wręcz przyciągają wzrok swym pięknem i stylowością.

Dachówki ceramiczne wykonywane są w wielu wariantach kształtowych jak i kolorystycznych. Najpopularniejsze kształty to karpiówka oraz esówka. Istnieje także spora grupa odmian typowo regionalnych, które swe nazwy zawdzięczają właśnie regionowi, z którego pochodzą, czyli marsylka, dachówka romańska, dachówka normandzka. Oczywiście do podziału należy także zaliczyć dachówki proste oraz zakładkowe

Współczesne dachówki ceramiczne pokrywane są glazurą, co daje możliwości nadawania im pożądanej barwy, która początkowo zawsze jest w kolorze palonej gliny. Szkliwienie dachówek wpływa na ich odporność na zabrudzenia i wilgoć, ale przede wszystkim nadaje im charakterystycznego połysku, który sprawia, że dachy wykonane z dachówek ceramicznych tak pięknie błyszczą w promieniach wschodzącego słońca.