Gonty bitumiczne

Gonty bitumiczne, inaczej dachówka bitumiczna, to kolejny, bardzo popularny sposób na wykonywanie pokryć dachowych, niewymagający wysokich nakładów finansowych, przy czym jednocześnie stosunkowo prosty a co najważniejsze w pełni zabezpieczający pokrycie dachowe przed opadami deszczowymi. Po ułożeniu na dachu przypominają zwykłe dachówki, nie mniej jednak bardzo łatwo odróżnić je od dachówek, gdyż wykonane są z bitumu, pokrytego posypką mineralną, najczęściej bazaltową.

Dachówki bitumicznego swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim prostocie i szybkości montażu, który nie wymaga żadnego specjalistycznego sprzętu, ale także zwoje wyjątkowo niskiej wadze, która sięga zaledwie kilka kilogramów nacisku na metr kwadratowy dachu, co w porównaniu z pięćdziesięcioma kilogramami dachówki ceramicznej wypada wyjątkowo pozytywnie. Od spodu pokryte są warstwą samo wulkanizującego się bitumu, który pod wpływem działania ciepła słonecznego szczelnie dokleja się do podłoża, co nadaje temu typowi pokrycia wyjątkowej szczelności.

Gonty bitumiczne można stosować na dachach stromych o nachylenie od 12 stopni do nawet 70-80, co sprawia, że można go stosować niemalże zawsze. Mają one także przewagę estetyczną nad zwykłą papą, gdyż pomimo wspólnych korzeni to dachówki bitumiczne prezentują się na dachach o wiele lepiej. Produkowane są w postaci prostokątów o wymiarach 1000x3500x5mm, w których następnie wykrawany jest wzór, najczęściej trójkątny trapezowy lub też sześcienny. Dzięki temu wzorowi właśnie dachówki bitumiczne tak bardzo przypominają z Dalego tradycyjne dachówki ceramiczne, przy czym ich cena należy do zdecydowanie niższych, w związku, z czym też, cały czas znajdują nabywców, którzy nie są w stanie zorganizować odpowiedniej ilości funduszy na zakup naturalnej dachówki ceramicznej.