Hale Systemowe Modułowe

Współczesne hale stalowe, to przede wszystkim hale modułowe, czyli takie, składające się z powtarzalnych elementów, umożliwiających inwestorowi dowolny wybór dostępnej powierzchni użytkowe w hali. W zależności od potrzeb, będzie on mógł w przyszłości powiększyć dostępną powierzchnię, lub też ją zmniejszyć po prze dodawanie lub odejmowanie modułów hali stalowej, a w skrajnych przypadkach, gdy zajdzie taka konieczność nawet ją zupełnie zlikwidować, rozebrać na części i sprzedać.

Dowolne kształtowanie powierzchni hal modułowych jest niewątpliwie ich największą zaletą, która przyciąga inwestorów do tego typu rozwiązań technologicznych. To inwestor, mając na uwadze swój możliwości finansowe oraz zapotrzebowanie na powierzchnie użytkową hali, decyduje o tym z ilu modułów będzie się ona składała. Jeden taki moduł to średnio trzy do pięciu metrów długości hali, w zależności oczywiście od strefy śniegowej, w której hala będzie budowana. Należy bardzo dokładnie wyliczyć obciążenia pokrywy śnieżnej działającej na halę, gdyż niewłaściwe wyliczenie i w następstwie tego, zbyt szerokie rozstawienie modułów doprowadzi niechybnie do tragedii.

Rozstawione w odpowiedniej odległości moduły, łączone są ze sobą przy pomocy sprzężeń stropowych i połaciowych oraz rygli ściennych. Najczęściej stosowane są połączenia śrubowe, ułatwiające demontaż oraz powiększanie hali, ale także łatwość samego montażu. Kiedy cała konstrukcja hali jest już poskręcana pozostaje tylko wykończenie obiektu przy pomocy obicia ścian i pokrycia stropów płytami warstwowymi, które są obecnie najpopularniejszym materiałem budowlanym, stosowanym w obiektach przemysłowych. Stanowią one gotowe, ocieplone już ściany budynku oraz jego strop, co sprawia, że nie trzeba ponosić żadnych dodatkowych kosztów związanych z termoizolacją budynku.