Obróbki blacharskie

Obróbki blacharskie, są niemalże najważniejszym elementem wykańczania pokrycia dachowego, bez którego wykonania, każdy dach ulegnie zniszczeniu w ciągu kilku dni od wykonania. Ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie wszystkich newralgicznych punktów na dachu, w których to punktach, woda opadowa mogłaby napotkać jakiekolwiek szczeliny i wsiąkać pod pokrycie dachowe. Dlatego też, tak ważne jest staranne i solidne wykonanie wszystkich obróbek blacharskich, które uniemożliwią wsiąkanie wody pod pokrycie.

obróbkiWykonywane są zazwyczaj z ocynkowanej blachy, która dodatkowo może być pokryta barwną powłoką organiczną, dzięki której można obróbki blacharskie niejako stopić kolorystycznie z kolorem całego pokrycia dachowego. Wśród wielu różnych rodzajów obróbek blacharskich, zdecydowanie największa rolę odgrywają te najtańsze, czyli wykonane z blachy ocynkowanej, ewentualnie pokryte materiałem organicznym oraz obróbki aluminiowe, cynkowo-tytanowe oraz miedziane – porównaj.

Podczas wyboru blachy na obróbki blacharskie należy dostosować ją kolorystycznie do pokrycia dachowego, ale także należy zwrócić uwagę na to, aby zarówna blacha jak i materiał, z którego wykonane jest pokrycie dachowe, miały podobny okres trwałości, co sprawi, że jak trzeba będzie wymieniać to wszystko na raz. Wymieniając dachówki uszkodzimy z pewnością obróbki, a wymieniając obróbki, także uszkodzimy dachówkę, więc najlepiej, jeśli po danym okresie użytkowania, będziemy musieli wymieć wszystko.

Najlepszym sposobem na obróbki blacharskie jest zamówienie ich w zakładzie blacharskim, gdyż wtedy, możemy mieć pewność, że fachowiec po odpowiednim obmierzeniu dachu, wykona wszystkie obrób kina wymiar tak, że nie trzeba będzie dodatkowych prac podczas montażu. Ma to jeszcze jedną zaletę, a mianowicie taką, że idealnie dopasowane kształtem obróbki dają największą gwarancję nieprzesiąkalności.