Płyty termoizolacyjne

Wraz ze stałym wzrostem cen energii grzewczej, zaczęto zastanawiać się nad sposobami jej oszczędzania w budownictwie mieszkaniowym. Wystarczyło policzyć ogrom strat energii cieplnej uciekającej przez ściany budynku oraz jego pokrycie dachowe, aby dojść do wniosku, że należy jakoś temu zaradzić. Tak właśnie zrodziło się ocieplanie budynków na, zewnątrz, które ma na celu zatrzymanie więcej ciepła w budynku, poprzez co, zminimalizuje się straty energii cieplnej. Co zaś spowoduje dość znaczące oszczędności w każdym gospodarstwie domowym, na materiałach opałowych.

Wprowadzono płyty termoizolacyjne, które w krótkim czasie zawładnęły niemalże rynkiem. Wykonane przede wszystkim z pianki poliuretanowej, doskonale ocieplają ściany budynków zabezpieczając je przed nadmiernymi stratami energii cieplnej. Obliczenia jednak dowiodły, ze najwięcej ciepła marnuje się poprzez strop oraz dach, toteż szybko opracowano płyty termoizolacyjne wykonane z wełny mineralnej, które idealnie nadają się do ocieplania dachów budynku od wewnątrz. Wystarczy, aby płyty umieścić, pomiędzy krokwiami i zabezpieczyć przed wypadnięciem folią paro przepuszczalną, a następnie obić chociażby płytami gipsowo kartonowymi i od razu można zauważyć, w sporadycznych przypadkach nawet pięćdziesięciu procentowe oszczędności.

Wykorzystując płyty termoizolacyjne, możemy w skuteczny sposób zredukować straty ciepła wewnątrz budynku, co jest równoznaczne z minimalizacją kosztów ogrzewania budynku, a jak bardzo dobrze wiemy ceny materiałów opałowych systematycznie rosną, więc warto jeszcze w trakcie budowy zabezpieczyć się na przyszłość i dokonać ocieplenia budynku. Dzięki temu, zaoszczędzimy w przyszłości sporo pieniędzy, ale także i nerwów związanych z ciągłym dogrzewaniem pomieszczeń.