Systemy rynnowe

Wykończenie pokrycia dachowego, to nie tylko obicie go papą, czy też obłożenie dachówkami i wykończenie obróbkami blacharskimi. Bardzo ważnym elementem są tu rynny, które odebraną przez pokrycie dachowe wodę opadową, odprowadzą do kanalizacji, nie pozwalając jej zalewać ścian budynku. Można powiedzieć, że bez systemów rynnowych, cała praca związana z wykonaniem pokrycia dachowe staje się zupełnie bezużyteczna, gdyż nie spełni swojego głównego założenia, czyli ochrony ścian budynku przed nadmierną ilością wody deszczowej.

Systemy rynnowe, wykonywane na ogół są z blachy ocynkowanej, aluminiowej bądź tez z tworzywa sztucznego. Te ostatnie są najczęściej stosowane, ze względu na swój długi okres użytkowania, oraz możliwości nadawania rynnom dowolnego niemalże koloru. Wybierając system rynnowy należy przede wszystkim pamiętać o tym, aby dobrać go pod kątem estetycznym, czyli w skrócie mówiąc dopasować go kształtem do architektury budynku a kolorystycznie, pod kolor pokrycia dachowego. Równoważne, jeśli nie ważniejsze jest wybieranie systemów wykonanych z materiałów trwałych i stabilnych tak, aby ich główne zadanie mogło być należycie wykonywane – czytaj dalej.

dachWarto zwrócić także uwagę na sposób barwienia materiału używanego do produkcji systemów rynnowych. Jeśli jest to powlekanie to zawsze, gdy nieszczęśliwie gdzieś się zarysuje, będą widoczne ślady, które zepsują estetykę orynnowania. Natomiast, jeśli zabarwiona będzie masa użyta do produkcji rynny to pod zarysowaniem kolor będzie taki sam jak na zewnątrz.

Najpopularniejsze ostatnimi czasami stały się rynny produkowane z użyciem tworzyw akrylowych, co podniosło ich odporność na działanie promieni UV, przez stały się one jeszcze trwalsze. Nie są, co prawda tańsze, nie mniej jednak w większości przypadków z wszystkim bywa tak, że czym więcej oszczędności finansowych, tym szybciej dany element ulegnie zniszczeniu, co wywoła dodatkowe koszty. Dlatego też warto na systemy rynnowe poświęcić trochę więcej funduszy a w zamian dostać więcej lat spokoju.